Print Page   |   Contact Us   |   Sign In
Community Search
2014 Conference - Technical Sessions - Tuesday
Share |


Technical Sessions

Tuesday, December 2, 2014

MORNING:

Session 1A:   Water Treatment Plant Solutions

Time:   8:30 a.m. - 11:30 a.m.
Moderator:   Steven J. Duranceau, Ph.D., P.E. - University of Central Florida
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH  
Cost:   Please check registration form.
         
8:30 - 8:40   Moderator Comments
         
8:40 - 9:10   Bench-scale Assessment of Pre-Versus Ozonation for Controlling Regulated Disinfection Byproducts, Andrea Cumming, E.I. and Steven Duranceau, Ph.D., P.E. - University of Central Florida
         
9:10 - 9:40   Designing for Extremes: Climate Change Impacts on Process Selection and Treatment, Andre Dieffenthaller, P.E., Mark Bishop, P.E., William Becker, P.E., and Ben Stanford - Hazen and Sawyer, P.C.
         
9:40 - 10:10   Success of Construction Manager at Risk Implementation for the South Water Treatment Plant Granular Activated Carbon Filtration Project, Edward Alan Ambler, P.E., LEED, E. Devan Henderson, P.E., and Matt Peterson - City of Casselberry
         
10:10 - 10:30   Break
         
10:30 - 11:00   Comparing Five Years of Performance and Operations & Maintenance Costs for Magnetic Ion-Exchange (MIEX®) for Simultaneous Treatment for DBP Precursors and Multiple Contaminants from Floridian Groundwater - An Oranges-to-Oranges Comparison between Design Projections and Reality, Thomas W. Friedrich, P.E. and Raj Vaidya, Ph.D., P.E. - Jones Edmunds; Chris Fasnacht and Doug Bright - City of St. Cloud
         
11:00 - 11:30   A Life Cycle Assessment and Life Cycle Cost Analysis of Ion Exchange Drinking Water Treatment Technology in Florida, Adib Amini, Youngwoon Kim, Jie Zhang, Treavor Boyer, Ph.D., and Qiong Zhang, Ph.D. - University of South Florida

 

Session 1B:   AMTA/SEDA/FSAWWA Membrane Session

Time:   8:30 a.m. - 11:30 a.m.
Moderator:   Jarrett Kinslow - Tetra Tech, Inc.
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH  
Cost:   Please check registration form.
         
8:30 - 8:40   Moderator Comments
         
8:40 - 9:10   The Impact of Membrane Technology on Water Management Options in Florida, Dave MacNevin - Tetra Tech, Inc.
         
9:10 - 9:40   How RO/NF and MF/UF Membranes Differ, Maria Hamlin - American Membrane Technology Association
         
9:40 - 10:10   Membrane Bioreactor (MBR) Technology Basics and Performance, Dennis Livingston - Ovivo USA, LLC
         
10:10 - 10:30   Break
         
10:30 - 11:00   Cleaning of Membrane Elements, Mo Malki - American Water Chemicals, Inc.
         
11:00 - 11:30   Clearwater WTP #1 Expansion Case History, Fred Hemerick - City of Clearwater

 

Session 1C:   Salty Wells and the Need for Maintenance

Time:   8:30 a.m. - 11:30 a.m.
Moderator:   Alex Terral, P.E. - Hydro Solutions Consulting
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH  
Cost:   Please check registration form.
         
8:30 - 8:40   Moderator Comments
         
8:40 - 9:10   Just How Salty Are Your Brackish Water Wells? Design challenges and solutions to address a projected 400% salinity increase in a brackish groundwater supply within the initial 10 years of operation, Jarrett Kinslow, P.E. and James Christopher, P.E. - Tetra Tech, Inc.; and Robert Robertson, P.E. - City of Tarpon Springs
         
9:10 - 9:40   Brackish Water Desalination in Florida: Is the feed water from the Floridian aquifer system a sustainable resource?, Thomas M. Missimer, Ph.D., P.G. - Florida Gulf Coast University and Robert G. Maliva, Ph.D., P.G. - Schlumberger Water Service
         
9:40 - 10:10   Alternative Groundwater Supply Investigation, Polk County Florida, George Schlutermann, P.G. - Southwest Florida Water Management District and Richard Cowles - PGEnercon Services, Inc.
         
10:10 - 10:30   Break
         
10:30 - 11:00   Water Well Asset Management Programs: A New Sustainable Approach to Maintaining Well Performance and Water Quality, Brad Gresham - Utility Service Group
         
11:00 - 11:30   Alternatives to Alternative Water Supplies in Florida: Additional Fresh Goundwater, Robert G. Maliva, Ph.D., P.G., Scott Manahan, and Walter Wells - Schlumberger Water Services USA, Inc.

 

Session 1D: Water Quality Modeling in the Distribution System

Time:   8:30 a.m. - 11:30 a.m.
Moderator:   Emilie Moore, P.E. - Tetra Tech, Inc.
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH  
Cost:   Please check registration form.
         
8:30 - 8:40   Moderator Comments
         
8:40 - 9:10   Distribution System Water Quality Models Support Treatment Process Decisions, Brandon Bryant, P.E., Michael Harber, Robert Dehler, and James Monahan, P.E. - Reiss Engineering, Inc.
         
9:10 - 9:40   Water Quality Compatibility Challenges in a Southwest Florida Regional System - Tools to Predict, Control, and Maintain Water Quality, Gerardus (GJ) Schers, Gabe Maul, E.I., Michael Condran, P.E. - MWH Americas, Inc.; Mike Coates, P.G. and Richard Anderson - Peace River Manasota Regional Water Supply Authority
         
9:40 - 10:10   Risk Assessment Process Prioritizes City of Cocoa Investigation Efforts for Inoperable Distribution Valves, John A. Walsh and Christopher Collier - City of Cocoa; Yvonne Picard, P.E. and Stacey Smith, E.I. - CH2M HILL
         
10:10 - 10:30   Break
         
10:30 - 11:00   Disinfection By-Product Formation Potential and Chlorine Decay Tracer Study and Predictions with Hydraulic Models, Greg Taylor, P.E. - CDM Smith and Keith Browning, P.E. - OUC
         
11:00 - 11:30   Water Quality Modeling Produces Beneficial Results for Pinellas County, Christopher C. Baggett, P.E. and Robert Rosario, P.E. - Jones Edmunds; Steve Soltau, Bob Powell, and Kevin Becotte, P.E. - Pinellas County

 

 

AFTERNOON: 

Session 2A:   The Role of Energy and Energy Savings in Your System Operation

Time:   1:30 p.m. - 4:30 p.m.
Moderators:   Ely Greenberg - ERG Energy Processes
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH
Cost:   Please check registration form.
     
1:30 - 1:40   Moderator Comments
         
1:40 - 2:10   Primary Benchmark, a Collaborative Tool for WRRF Energy Planning, Ely Greenberg - ERG Energy Processes
         
2:10 - 2:40   Energy Efficiency Master Plan – A Case Study for Florida Utilities, Rafael Frias, P.E., Robert Chambers, and  Isabel Botero - Black and Veatch
         
2:40 - 3:10   Maximizing the Benefit from Renewable and Non-Renewable On-Site Power Generation Systems, Bryan Lisk P.E. - Hazen and Sawyer, P.C.
         
3:10 - 3:30   Break
         
3:30 - 4:00   Energy Recovery Case Studies for Brackish Water Membrane Treatment Systems, Mark D. Miller, P.E., Jason Lee, P.E., and Nick Black, E.I. - Kimley-Horn
         
4:00 - 4:30   Risk Mitigation for Aging Electrical Infrastructure, Jeff M. Miller - Schneider-Electric

 

Session 2B:   Membranes 2 

Time:   1:30 p.m. - 4:30 p.m.
Moderator:   Deborah Beatty, P.E. - Toho Water Authority
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH  
Cost:   Please check registration form.
     
1:30 - 1:40   Moderator Comments
         
1:40 - 2:10   Bring on the Retrofit!!!!, Len Bramble - City of Venice, Cheryl Robitzsch - Haskell; Phil Locke - McKim & Creed; and Hal Schmidt - MWH Americas, Inc.
     
2:10 - 2:40   The Application of Zero Liquid Discharge in a Nanofiltration Plant: A Study from Piloting to Commissioning, Russell R. Ferlita, Ph.D., P.E., Arnab Hanra, P.E., Kurt Beyer, Michael Henin - Doosan Hydro Technology
         
2:40 - 3:10   Ozonation of Concentrate for Color Reduction Prior to Recovery, Yinhui Xu and Ying Chun Lee - CPH, Inc.; Peter Roussell - City of Palm Coast; and Louis LeBrun - Pinnacle Ozone Solutions, LLC
         
3:10 - 3:30   Break
         
3:30 - 4:00   Case Study – Membrane Replacement on a South Florida Nanofiltration Facility, Jorge C. Atoche, P.E. and Geoffrey K. Hart, P.E. - Hazen and Sawyer, PC
         
4:00 - 4:30   Optimization of Conventional Surface Water Treatment for Hollow-Fiber Ultrafiltration, Paul Biscardi and Steven J. Duranceau, Ph.D., P.E. - University of Central Florida

  

Session 2C:  Alternative Water Supply Strategies - Stretching our Current Water Further

Time:   1:30 p.m. - 4:30 p.m.
Moderator:   Rafael Frias, P.E. - Black and Veatch
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH
Cost:   Please check registration form.
         
1:30 - 1:40   Moderator Comments
         
1:40 - 2:10   South Florida’s Surface Water Future? Scott Kelly - City of West Palm Beach
         
2:10 - 2:40   The Integrated Water Resource Program (IWRP) for Keystone Heights Surficial Aquifer and Lakes Replenishment Program, Samuel Ramirez, Martin Wanielista, Peter Schreuder, David Bolam and M.J. Chen - GAI Consultants, Inc.
         
2:40 - 3:10   Using Multi-Criterion Decision Analysis to Evaluate Water Supply Alternatives, Anthony Sabatino, E.I. - Parsons Brinckerhoff
         
3:10 - 3:30   Break
         
3:30 - 4:00   An Integrated Strategy to Water Resources -  St. Johns County Case Study, Brett Goodman, P.E. and Fatih Gordu, P.E. - Jones Edmunds; Shayne Wood, P.E., and Dan Rodrigo - CDM Smith; Gordon Smith, P.E., and Larry Miller, P.E. - St. Johns County
         
4:00 - 4:30   Cypress Lake Transmission Project: Regional Cooperation to Wheel Alternative Water Supplies, Edward Talton, P.E. and Jim Murin, P.E - Reiss Engineering, Inc.; Brian J. Megic, P.E., DWRE, and Oscar Vera, P.E., Ph.D. - Liquid Solutions Group, LLC; Kevin Felblinger, P.E., CFM - City of St. Cloud; Deborah Beatty, P.E. - Toho Water Authority; Mike Hudkins, P.E. and Brandon Bryant, P.E. - Orange County Utilities; Mark Addison, P.E. - Polk County Utilities; and Ted McKim, P.E. - Reedy Creek Improvement District

 

Session 2D:  Water Distribution Pipe Repairs

Time:   1:30 p.m. - 4:30 p.m.
Moderator:   Jose Cueto, P.E. - Hazen and Sawyer, P.C.
Certification:   0.3 CEU, 3.0 PDH
Cost:   Please check registration form.
         
1:30 - 1:40   Moderator Comments
         
1:40 - 2:10   Polyethylene Encasement for External Corrosion Control for Iron Pipelines, Dan Mathews - Miami-Dade Water & Sewer Department and Allen H. Cox, P.E. - Ductile Iron Pipe Research Association
         
2:10 - 2:40   Fully Structural Rehabilitation of 39 inch PCCP with Swagelining™ and HDPE Pipe, Tom Hayes - Murphy Pipeline Contractors, Inc.; Madhu Kilambi, P.E. - ARKK Engineers; and James Vanderwater, P.E. - Gulf Coast Water Authority
         
2:40 - 3:10   Forecasting and Mitigating Surge Events in Planned Transmission Mains, Jonathan A. McCarthy – Reiss Engineering, Inc.
         
3:10 - 3:30   Break
         
3:30 - 4:00   Utility Think-Tank Enhances Distribution System O&M Decision-Making Using Innovative Tools, Kelcia Mazana, E.I., C. Robert Reiss, Ph.D., P.E., and Damaris Noriega, E.I. - Reiss Engineering, Inc.; and Harold Nantz, Fred Davis, David Phares, and Jennifer Spagnoli - City Of Melbourne
         
4:00 - 4:30   Ice Pigging – Cleaning Distribution System Lines With Ice, Brad Gresham - Utility Service Group

  

Return to Fall Conference Home Page - CLICK HERE

 

FALL CONFERENCE TECHNICAL SESSIONS

 

Return to Fall Conference Home Page

 

Sign In
Sign In securely
Calendar of Events

12/12/2017 » 12/13/2017
AWWA Customer Service Seminar